Kubernetes: Sıfırdan Uygulamalı Öğrenin

Yazılım sektöründe her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmelerden en önemlisi docker’ın hayatımıza girmesiyle başladı. Docker’ın hayatımıza girmesiyle konteyner mimarisinin popülerliği arttı. Konteyner mimarisi, günümüzün güncel uygulama çalıştırma platformları arasında yer almaktadır. Konteyner mimarisinin yaygınlaşmasıyla birlikte yeni bir kavram daha ortaya çıktı. Buda Konteyner Orkestrasyon yani konteyner yönetim kavramıdır. Konteyner orkestrasyon araçları, yığınlar halinde oluşturduğumuz konteynerları tek bir yerden yönetmek için bizlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Piyasada Konteyner orkestrasyon araçlarının başında Kubernetes gelmektedir. Kubernetes, günümüzün populer konteyner orkestrasyon/yönetim araçlarından biridir. Konteyner orkestrasyon çözümleri arasında kendini ispatlamıştır ve popülerliği de her geçen gün artmaktadır. 

Günümüzde populerliği artan kavramlarda bir diğeride DevOps’dur. DevOps, yeni yazılım kültürü olarak karşımıza çıkmaktadır. DevOps kültüründe  Konteyner Orkestrasyon araçları, oldukça önemli bir yere sahiptir. DevOps kültürünü benimseyen ve sistemlerini bu mimariye taşıyan firmalar bünyelerinde artık Kubernetes bilen ve CKA(Certified Kubernetes Administrator) sertifikasına sahip personel bulundurma düşüncesiyle arayışa geçmektedir.  Yazılım geliştirici, sistem yöneticisi ya da devops uzmanı olan kişilerden Kubernetes konusunda bilgi sahibi olması istenmektedir. O sebeple teknik tarafta çalışan ve yeni teknolojilere ayak uydurmak isteyen her personel temek seviyede de olsa Kubernetes konusunda bilgi sahibi olmalı ve kendini bu alanda geliştirmelidir. Çünkü DevOps mimarisiyle birlikte yeni trend’in bu yöne doğru kaydığını veriler göstermektedir.İşte bende bu amaçla bilgi teknolojileri alanında çalışan yada bu alana yönelmek isteyen arkadaşların bilgi-becerilerini geliştirmek ve dünya standartları üzerine çıkarma düşüncesiyle Türkçe kaynak olarak bu eğitim setini hazırlamak istedim. 

Kubernetes

Eğitim Tanıtım

Bu eğitim setiyle birlikte sizlere Kubernetes’i sıfırdan başlayarak uygulamalı olarak göstermeyi hedefledim. Yine eğitim içierisinde CKA(Certified Kubernetes Administrator) sertifika sınavına hazırlamak isteyenler için testler bulunmaktadır.

Eğitim katılımcıların “Kubernetes hakkında temel bilgiye, Image haline getirilmiş uygulamaları Kubernetes üzerinde çalıştırabilme/yönetebilme becerisine ve son olarak Kubernetes sertifika sınavına girmek isteyenlerin pratik testlerle sınava hazırlanabilmesine” yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Kubernetes mimarisini detaylıca öğrenip DevOps kültürüne geçiş yapmak istiyorsanız sizi de kursumuza bekleriz.

Öğrenci Yorumları: 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir